Witajcie,
Miód to często niedoceniany dar natury. Ma szerokie zastosowanie zarówno w gastronomii, medycynie jak i w kosmetyce. Dziś postanowiłam skupić się na tym ostatnim, bliższym tematyce bloga zastosowaniu.
Miód nadaje się do każdego rodzaju skóry i włosów. W miodach znajduje się wiele witamin: A. B. C, D, E, aminokwasów, enzymów, soli mineralnych, czy też kwasów organicznych. To dzięki takiemu bogatemu składowi miody mają masę właściwości. Działa on między innymi:
- nawilżająco,
- kojąco,
- energizująco,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwzapalnie,
- przyspiesza gojenie,
- przeciwzmarszczkowo,
- zmiękczająco,
- ujędrniająco,
- wygładzająco.
Korzystając z dobrodziejstw miodu podczas pielęgnacji, można mieszać go ze składnikami, których nam potrzeba, bądź można działać solo. Osobiście lubię dodawać go do domowych maseczek, czy peelingów.
Najprostszym peelingiem do twarzy jest zmieszanie z łyżeczką miodu połowy łyżeczki soku z cytryny oraz "zdzieraka" (może to być cukier, płatki owsiane, zmielone migdały, czy kawa). Taka mieszanka nałożona na skórę bardzo dobrze usuwa obumarły naskórek, działa rozjaśniająco i regeneracyjnie.
W podobny sposób można wykonać peeling do ust, czy skóry głowy (w tym wypadku polecam zmieszanie miodu z cukrem - działa łagodząco i nawilżająco na skórę głowy oraz nie powoduje problemów z wypłukaniem mieszanki).
Maski z miodem to temat rzeka. Moimi ulubionymi są te nawilżające, dodaję do nich oleje, bądź nabiał (np. maślankę). Miód plus nabiał likwidują uczucie ściągnięcia, dając ukojenie i nawilżenie skórze zmęczonej i suchej.
Połączenie miodu z mąką ziemniaczaną i ulubionym hydrolatem jest dobrym rozwiązaniem dla cer tłustych i mieszanych, Miód oczyszcza skórę, a mąka zbiera nadmiar sebum i łagodzi podrażnienia. W efekcie po zmyciu maski możemy cieszyć się matową, czystą cerą.
O oleju nakładanym na włosy słyszał już każdy, ale czy próbowałyście wzbogacić właściwości ulubionego preparatu o miód? Serdecznie polecam.
Ostatnimi czasy zaopatrzyłam się w miód pochodzący z polskiej pasieki nad którą pieczę trzyma firma Gal. Jestem bardzo zadowolona z ich produktu, ponieważ spełnia wszystkie powyższe zadania.
Wybierając miód należy pamiętać o tym, by był on dobrej jakości. Jak kupić miód by nie żałować? Warto kierować się pewnymi zasadami. Najlepiej byłoby mieć pasiekę pod nosem i kupić od sąsiada prosto od pszczółki. Niestety nie każdy, a właściwie mało kto ma taką możliwość. Dobry miód to taki, który gęstnieje. Sztuczne miody, zwłaszcza te z krajów spoza Unii Europejskiej lepiej omijać (wyjątkiem są miody Manuka) zazwyczaj nie wiadomo co się w nich kryje i nie wiadomo dlaczego rok po otwarciu nadal są lejące... Nie polecam kupowania miodów w marketach. To nie oszczędzanie, a wyrzucanie pieniędzy na produkt miodopodoby,
Czy stosujecie miód w swojej pielęgnacji? Macie jakieś swoje ulubione przepisy na kosmetyki miodowe?
Kiedyś robiłam sobie peelingi ust z miodem i cukrem lub nakładałam miód i zostawiałam na jakiś czas. Niestety czas był dosyć krótki bo mój język nie wytrzymywał :D. Zaciekawiłaś mnie wzbogacaniem produktów do włosów miodem :)
OdpowiedzUsuńJa bardzo nie lubię smaku i zapachu miodu, korzystam z niego tylko ze względu na bogate właściwości - nie zjadam go z siebie hihi ;) ciesze się ze Cie zaciekawiłam;)
Usuńsłyszałam jedynie o peelingu z miodu, po którym usta miały być mięciutkie ;p
OdpowiedzUsuńewamaliszewskaoff.blogspot.com
W okresie jesinno-zimowym wszystkie balsamy, kremy i wszystko z miodem mocno mi pomaga, tym bardziej że moja skóra jest sucha i potrzebuje mocnego nawilżenia.
OdpowiedzUsuńFaktycznie to prawda co napisałaś odnośnie miodu ze najlepiej kupować od znajomej osoby z pasieki ale i to należy uważać, bo pszczelarze również potrafią kombinować z miodem...wiem coś na ten temat, bo u mnie akurat miodu pod dostatek...:)))) aczkolwiek nie stosuję go w kosmetyce, a jedynie leczniczo. ;)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię miód w pielęgnacji włosów :)
OdpowiedzUsuńMiód jest świetny jeśli chodzi o kosmetykę :)
OdpowiedzUsuńMiód się u mnie sprawdza w pielęgnacji włosów oraz jako dodatek do peelingów czy maseczek :) obserwuję! :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam dodawać miód do maseczek :) Czasami dodaję też do cukrowego peelingu :)
OdpowiedzUsuńMoże w końcu wezmę się za jakieś produkty DIY z miodem :D
OdpowiedzUsuńWidać, że miód ma wiele zastosowań:)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam cieplutko
Cenimy miód i z zewnątrz i od wewnątrz:)
OdpowiedzUsuńJa miód zawsze dodaje do domowej roboty peelingów oraz maseczek.
OdpowiedzUsuńMuszę kiedyś zastosować na włosy :)
OdpowiedzUsuńMy zawsze bierzemy z "hodowli" :))
OdpowiedzUsuńWiesz, że jestem leniwiec i nie robię sama kosmetyków, bo mi się nie chce ;) Jednak jak kupuję miód (którego wielkim miłośnikiem jest mój tata) zwracam uwagę na jego jakość, preferuję raczej te z pasiek i takie staram się kupować, co niestety mieszkając w mieście nie zawsze jest łatwe do zrobienia.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny, informacyjny wpis :) Na wlosy i ja lubie stosowac ;)
OdpowiedzUsuńMiło mi,dziękuję :)
UsuńUwielbiam miód! Dodaję do maseczek, a moje włosy go uwielbiają! Poza nimi również moja twarz polubiła miód. :D
OdpowiedzUsuńMiód ma tak wiele zastosowań i właściwości, że mało komu nie spasuje - za wyjątkiem alergików!
UsuńCzas zacząć go stosować :)
OdpowiedzUsuńKlikniesz w kliki w nowym poście będę wdzięczna ;*
Niech Ci służy :)
UsuńOd czasu do czasu używam w pielęgnacji ust.
OdpowiedzUsuńLubicie się? :)
UsuńStosowałam jako składnik peelingu
OdpowiedzUsuńI jak się sprawdzał?
UsuńMuszę dodać płynny miód do masek na włosy to może się całkiem dobrze sprawdzić, dzięki za polecenie.
OdpowiedzUsuńObyś była zadowolona. Koniecznie podziel się spostrzeżeniami :)
Usuńmiód schodzi w moim domu w ilościach hurtowych, choć w kosmetyce jeszcze go nie używałam :)
OdpowiedzUsuńNajwyższa pora to zmienić :)
UsuńJa rzadko stosuję miód do celów pielęgnacyjnych (jedynie na usta od czasu do czasu nakładam ;)) Zdecydowanie bardziej go lubię po prostu jeść ;)
OdpowiedzUsuń